Διήμερο αφιέρωμα στο ρεμπέτικο τραγούδι της προπολεμικής και μεταπολεμικής περιόδου, με τη συμμετοχή καταξιωμένων καλλιτεχνών και μελετητών.

afisaRebetiko

Δευτέρα 13 Μαρτίου 2017

Θέατρο «Αντιγόνη Βαλάνου», Ώρα: 20.30

Συναυλία με έργα της ρεμπέτικης ανθολογίας με τη συμμετοχή των Μουσικών Συνόλων και της Χορωδίας του Μουσικού Σχολείου.

Σχολιάζει: Παναγιώτης Κουνάδης

Ερμηνεύουν: Σοφία Εμφιετζή, Αγάθωνας Ιακωβίδης , Διεύθυνση Χορωδίας: Δημήτρης Καρβούνης

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:

Μουσικών Συνόλων: Χρυσούλα Μίσχου, Παπαοικονόμου Δημοσθένης, Χορωδίας: Κωνσταντία Κύπρου

Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί:

Συνδιοργάνωση  Δήμος Καβάλας, ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας, Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων Μουσικού Σχολείου Καβάλας

Είσοδος Ελεύθερη

Τρίτη 14 Μαρτίου 2017

Θέατρο «Αντιγόνη Βαλάνου», Ώρα: 11.30 – 14.00

Διάλεξη με θέμα «Ερμηνεία Ρεμπέτικου και Λαϊκού τραγουδιού»

Ομιλητές

• Αγάθωνας Ιακωβίδης - Ερμηνευτής
  • Σοφία Εμφιετζή - Ερμηνεύτρια
  • Δημήτρης Καρβούνης - Διευθυντής Χορωδίας

Συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί: Φώτης Σπαθάρης - Μπουζούκι, Πασχάλης Κιούπκιολης- Μπουζούκι, Χρήστος Σαγώνας - Κιθάρα, Γιώργος Παραπέρογλου - Ακορντεόν

Συνδιοργάνωση Δήμος Καβάλας, ΔΗΠΕΘΕ Καβάλας, Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων Μουσικού Σχολείου Καβάλας

Είσοδος Ελεύθερη

Κατά τη διάρκεια του διήμερου των εκδηλώσεων θα λειτουργεί έκθεση λαϊκών μουσικών οργάνων

Συμμετέχουν οι κατασκευαστές:

• Ζώτος Πέτρος
  • Μίχου Γεώργιος
  • Στογιάννος Δημήτριος

Πρόσκληση

Δήλωση Συμμετοχής

Όλα τα έντυπα και το υλικό που αφορούν την εκδήλωση

Ο Δήμος Καβάλας, η Ιερά Μητρόπολη Φιλίππων Νεαπόλεως & Θάσου και  το Μουσικό Σχολείο Καβάλας σας προσκαλούν από τις 06 έως 09 Μαΐου 2017 στις εκδηλώσεις που συνδιοργανώνουν προς τιμήν του Αποστόλου Παύλου με τίτλο «Άδοντες καί Ψάλλοντες ἐν τῇ καρδίᾳ…»

Σκοπός των παραπάνω εκδηλώσεων είναι οι Βυζαντινές Χορωδίες των Μουσικών Σχολείων όλης της επικράτειας να ψάλλουν ύμνους της Ορθόδοξης Χριστιανικής Παράδοσης στους Ναούς της πόλης. Παράλληλα, εάν τα συμμετέχοντα Μουσικά Σχολεία το επιθυμούν, μπορούν να παρουσιάσουν σε επιλεγμένους χώρους έργα από την ελληνική μας μουσική παράδοση.